Polecamy

WWW-mysliborz

WWW-powiat mysliborski


Zespół Szkół im. Noblistów Polskich
ul. Za Bramką 8
74 -300 Myślibórz
e-mail: zsp2_mysliborz@poczta.onet.pl
tel./fax.: 095 747 25 71
  NIP: 597-10-17-945
REGON: 000788650
KONTO: GBS Barlinek o. Myślibórz
29 8355 0009 0000 1502 2000 0001

Witaj na stronie Zespołu Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu

Znajdziesz tutaj informacje o historii i codziennym życiu naszej szkolnej społeczności. Publikujemy także informacje o naszych tradycjach, którymi przez prawie 40-letni okres istnienia szkoła na trwałe wpisała się w historię miasta i regionu.

 

W roku szkolnym 2018/2019 proponujemy naukę w:

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
medyczno-inżynierska "A" 
europejsko - językowa "B"
społeczno - prawna "C"
humanistyczna "D"
artystyczna "E"
  TECHNIKUM (4 - LETNIM)
technik logistyk
technik spedytor 

ZAPRASZAMY TEŻ DOROSŁYCH DO TRZYLETNIEGO 

BEZPŁATNEGO LICEUM WIECZOROWEGO

Więcej w dziale rekrutacja...

17 września dzień sybiraka

dzień sybiraka na stronę

    "Byli to ludzie tak niestrudzeni w wysiłku myślenia o Polsce,

     tak piękni w swej wewnętrznej jakiejś prawości i żarliwości uczuć,

    tak szlachetni w nędzy i nieszczęściu.”

                                      "Żywi i umarli" Gustaw Herling - Grudziński

     17 września obchodzony jest w naszym kraju jako Dzień Sybiraka. W tym bowiem dniu przypada rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Rosjanie dokonali czterech deportacji Polaków do północnej, europejskiej części Rosji, do Kazachstanu i na Syberię. Deportowani Polacy pracowali przymusowo w kopalniach, zakładach przemysłowych, przy wyrębie lasów, budowie linii kolejowych, dróg i kanałów. Katorżnicza praca, mróz, chorobyi okrucieństwo straży i władz obozowych sprawiły, że wielu Polaków straciło życie na tej nieludzkiej ziemi. Ci, którym udało się przeżyć, zachowali w pamięci tragedię swego dzieciństwa i młodości. Są świadkami tamtych okrutnych czasów.

     W tym roku po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole byłych więźniów sowieckich obozów pracy. Uroczystym apelem, będącym połączeniem tekstów poetyckich, pieśni

i wspomnień więźniów, uczciliśmy tych, którzy przetrwali i tych, których już nie ma wśród nas. Uczniowie klasy II „C” i III „A” godnie przyjęli byłych zesłańców, mieszkańców naszego miasta i okolic, ich rodziny oraz przedstawicieli władz i placówek oświatowych.

Wśród przedstawionych tekstów znalazły się fragmenty wspomnień pana Zdzisława Grzeszczaka, który spisał swoje tragiczne przeżycia, swych rodziców i siostry. Obecna na apelu córka pana Grzeszczaka – pani D. Szymczyk ze wzruszeniem opowiadała o tym, jak trudno było jej ojcu wrócić znowu wspomnieniami do tych czasów i o równoczesnym poczuciu, że trzeba zachować te wspomnienia dla młodszych pokoleń.

     Słowa podziękowania dla młodzieży, która potrafi upamiętnić Sybiraków i oddać im należną cześć, skierowała pani Prezes Zarządu Koła – Janina Hryniewiecka. Poinformowała również zebranych, że takie spotkania będą się odbywały w naszej szkole każdego roku, bowiem należy zachować pamięć o historii naszego narodu i uczcić tych, którym przyszło żyć na zesłaniu.

     Starosta Powiatu Myśliborskiego pani Danuta Patkowska skierowała życzenia zdrowia i sił do obecnych na apelu Sybiraków, prosząc ich równocześnie, aby w miarę możliwości spisywali swoje wspomnienia, jest to bowiem ważna karta naszej, polskiej, tragicznej historii.

     Ze szczególnym wzruszeniem wszyscy obecni odśpiewali w podniosłej atmosferze i z ogromnym wzruszeniem „Hymn Sybiraków”.  

     Dyrektor szkoły pani Beata Fryder zaprosiła gości na poczęstunek do szkolnej świetlicy. Była to okazja do spotkania, wspomnień i wzruszeń. Pani dyrektor poinformowała również, że Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu organizuje w tym roku po raz pierwszy bieg „Pamięci Sybiraków”, który wejdzie do kalendarza uroczystości naszej szkoły i będzie organizowany każdego roku dla uczczenia więźniów sowieckich obozów pracy.                                                    

Statut szkoły

Podręczniki

podreczniki

1565886
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie
617
2232
13097
1565886

Twój IP: 18.207.98.97